- Cylindrical Roller Bearing
- 105 mm ID x 225 mm OD x 49 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 320000 N |
| I.D. | 105 mm |
| Limiting Speed - Oil | 3200 rpm |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 225 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 360000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Limiting Speed - Grease | 2600 rpm |
| Outer Ring Width | 49 mm |
| End Type | Open End |
| Weight | 19.436 LB |
| EAN or UPC | 29176033247 |

