- Cylindrical Roller Bearing
- 105 mm ID x 225 mm OD x 49 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 320000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 360000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 3200 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| O.D. | 225 mm |
| Outer Ring Width | 49 mm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Limiting Speed - Grease | 2600 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 105 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 19.436 LB |
| EAN or UPC | 29176033247 |

