- Cylindrical Roller Bearing
- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 400000 N |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 2600 rpm |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| O.D. | 240 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| I.D. | 110 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 360000 N |
| Weight | 23.115 LB |
| EAN or UPC | 29176050541 |

