- Cylindrical Roller Bearing
- 110 mm ID x 240 mm OD x 50 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 360000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 400000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Limiting Speed - Grease | 2600 rpm |
| O.D. | 240 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Outer Ring Width | 50 mm |
| End Type | Open End |
| I.D. | 110 mm |
| Weight | 23.115 LB |
| EAN or UPC | 29176050541 |

