- Cylindrical Roller Bearing
- 120 mm ID x 260 mm OD x 55 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 510000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 450000 N |
| O.D. | 260 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 120 mm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 33.542 LB |
| EAN or UPC | 29176071188 |

