- Cylindrical Roller Bearing
- 120 mm ID x 260 mm OD x 55 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| Static Load Rating [Max] | 510000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 450000 N |
| O.D. | 260 mm |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 120 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 33.542 LB |
| EAN or UPC | 29176071188 |

