- Cylindrical Roller Bearing
- 130 mm ID x 280 mm OD x 58 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 570000 N |
| I.D. | 130 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 280 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Dynamic Load Rating | 500000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Weight | 35.821 LB |
| EAN or UPC | 29176033254 |

