- Cylindrical Roller Bearing
- 130 mm ID x 280 mm OD x 58 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 500000 N |
| Outer Ring Width | 58 mm |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 280 mm |
| Static Load Rating [Max] | 570000 N |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| I.D. | 130 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| End Type | Open End |
| Weight | 35.821 LB |
| EAN or UPC | 29176033254 |

