- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 110 mm |
| End Type | Open End |
| I.D. | 40 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Dynamic Load Rating | 95500 N |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 89000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 2.91 LB |
| EAN or UPC | 29176069871 |

