- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 89000 N |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 40 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 95500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Weight | 2.91 LB |
| EAN or UPC | 29176069871 |

