- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| I.D. | 45 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 102000 N |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 107000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| O.D. | 120 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 3.616 LB |
| EAN or UPC | 29176074530 |

