- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 120 mm OD x 29 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 120 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 102000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 45 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 107000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 29 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Weight | 3.616 LB |
| EAN or UPC | 29176074530 |

