- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 130 mm |
| Dynamic Load Rating | 129000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 124000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| End Type | Open End |
| I.D. | 50 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Weight | 5.027 LB |
| EAN or UPC | 29176087745 |

