- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 130 mm |
| Dynamic Load Rating | 129000 N |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 50 mm |
| Static Load Rating [Max] | 124000 N |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Weight | 5.027 LB |
| EAN or UPC | 29176087745 |

