- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| End Type | Open End |
| Static Load Rating [Max] | 138000 N |
| I.D. | 55 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 140 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Dynamic Load Rating | 139000 N |
| Weight | 5.542 LB |
| EAN or UPC | 29176069888 |

