- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 55 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| End Type | Open End |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 140 mm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 139000 N |
| Static Load Rating [Max] | 138000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 5.542 LB |
| EAN or UPC | 29176069888 |

