- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 190 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. | 190 mm |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 274000 N |
| I.D. | 75 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Dynamic Load Rating | 262000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 14.087 LB |
| EAN or UPC | 29176069901 |

