- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 190 mm OD x 45 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 274000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| O.D. | 190 mm |
| Dynamic Load Rating | 262000 N |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 75 mm |
| Outer Ring Width | 45 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| Weight | 14.087 LB |
| EAN or UPC | 29176069901 |

