- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 200 mm OD x 48 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 48 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| O.D. | 200 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 315000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 299000 N |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Weight | 16.755 LB |
| EAN or UPC | 29176071232 |

