- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 200 mm OD x 48 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 48 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 299000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 315000 N |
| I.D. | 80 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| O.D. | 200 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 16.755 LB |
| EAN or UPC | 29176071232 |

