- Cylindrical Roller Bearing
- 120 mm ID x 310 mm OD x 72 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 72 mm |
| O.D. | 310 mm |
| Cage Material | Machined Brass |
| Limiting Speed - Grease | 2000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 770000 N |
| I.D. | 120 mm |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 2400 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 675000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 66.915 LB |
| EAN or UPC | 29176401602 |

