- Cylindrical Roller Bearing
- 120 mm ID x 310 mm OD x 72 mm Wide
- Removable Inner Ring - Flanged
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 2000 rpm |
| Outer Ring Width | 72 mm |
| Static Load Rating [Max] | 770000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 120 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 310 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 675000 N |
| Limiting Speed - Oil | 2400 rpm |
| Cage Material | Machined Brass |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Weight | 66.915 LB |
| EAN or UPC | 29176401602 |

