- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 55 mm OD x 13 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 19700 N |
| Outer Ring Width | 13 mm |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 30 mm |
| Static Load Rating [Max] | 19600 N |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Machined Brass |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 55 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.293 LB |
| EAN or UPC | 29176925757 |

