- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 55 mm OD x 13 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 30 mm |
| Cage Material | Machined Brass |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 19600 N |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 12000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 15000 rpm |
| Outer Ring Width | 13 mm |
| Dynamic Load Rating | 19700 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 55 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 0.293 LB |
| EAN or UPC | 29176925757 |

