- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 100 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Machined Brass |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| O.D. | 100 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 51000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 65 mm |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 41000 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 1.089 LB |
| EAN or UPC | 29176866852 |

