- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 100 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 100 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| I.D. | 65 mm |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Cage Material | Machined Brass |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 51000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 41000 N |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 1.089 LB |
| EAN or UPC | 29176866852 |

