- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 125 mm OD x 22 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 72500 N |
| O.D. | 125 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Machined Brass |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 90500 N |
| I.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 2.111 LB |
| EAN or UPC | 29176908248 |

