- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 125 mm OD x 22 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 72500 N |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 90500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 80 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 125 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Machined Brass |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Weight | 2.111 LB |
| EAN or UPC | 29176908248 |

