- Cylindrical Roller Bearing
- 180 mm ID x 280 mm OD x 46 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 355000 N |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 510000 N |
| I.D. | 180 mm |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Cage Material | Machined Brass |
| End Type | Open End |
| O.D. | 280 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 22.763 LB |

