- Cylindrical Roller Bearing
- 180 mm ID x 280 mm OD x 46 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Dynamic Load Rating | 355000 N |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Outer Ring Width | 46 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 180 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 510000 N |
| O.D. | 280 mm |
| Cage Material | Machined Brass |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Weight | 22.763 LB |

