- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 12700 N |
| I.D. | 20 mm |
| O.D. | 47 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 18000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 15400 N |
| Weight | 0.287 LB |
| EAN or UPC | 29176033353 |

