- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 18000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 12700 N |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 47 mm |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| I.D. | 20 mm |
| Dynamic Load Rating | 15400 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 0.287 LB |
| EAN or UPC | 29176033353 |

