- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 9500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 37500 N |
| I.D. | 30 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| O.D. | 62 mm |
| End Type | Open End |
| Weight | 0.439 LB |
| EAN or UPC | 29176067877 |

