- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 39000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Static Load Rating [Max] | 37500 N |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 12000 rpm |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 30 mm |
| O.D. | 62 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 9500 rpm |
| Weight | 0.439 LB |
| EAN or UPC | 29176067877 |

