- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| O.D. | 80 mm |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 55500 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 40 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 0.816 LB |
| EAN or UPC | 29176067891 |

