- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 80 mm |
| Static Load Rating [Max] | 55500 N |
| End Type | Open End |
| I.D. | 40 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 55500 N |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Weight | 0.816 LB |
| EAN or UPC | 29176067891 |

