- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 76500 N |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 50 mm |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 90 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 69000 N |
| Weight | 1.047 LB |
| EAN or UPC | 29176070594 |

