- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| O.D. | 90 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 69000 N |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| I.D. | 50 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | High Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 76500 N |
| Weight | 1.047 LB |
| EAN or UPC | 29176070594 |

