- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 100 mm |
| Capacity | High Capacity |
| I.D. | 55 mm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Static Load Rating [Max] | 98500 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 86500 N |
| Weight | 1.4 LB |
| EAN or UPC | 29176070600 |

