- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| I.D. | 55 mm |
| Dynamic Load Rating | 86500 N |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| O.D. | 100 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 98500 N |
| Weight | 1.4 LB |
| EAN or UPC | 29176070600 |

