- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 107000 N |
| I.D. | 60 mm |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| O.D. | 110 mm |
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 97500 N |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Enclosure | Open |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 1.72 LB |
| EAN or UPC | 29176023347 |

