- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Molded Polyamide Cage
- High Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| I.D. | 60 mm |
| Cage Material | Molded Polyamide |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 5300 rpm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | High Capacity |
| Dynamic Load Rating | 97500 N |
| O.D. | 110 mm |
| Static Load Rating [Max] | 107000 N |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| Weight | 1.72 LB |
| EAN or UPC | 29176023347 |

