- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 130 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 111000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 96500 N |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| I.D. | 75 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Weight | 2.697 LB |
| EAN or UPC | 29176033452 |

