- Cylindrical Roller Bearing
- 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Dynamic Load Rating | 96500 N |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 111000 N |
| O.D. | 130 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 75 mm |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 2.697 LB |
| EAN or UPC | 29176033452 |

