- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 122000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 80 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Dynamic Load Rating | 106000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Weight | 3.256 LB |
| EAN or UPC | 29176033476 |

