- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| O.D. | 140 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 106000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 122000 N |
| I.D. | 80 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Weight | 3.256 LB |
| EAN or UPC | 29176033476 |

