- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 150 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 120000 N |
| Static Load Rating [Max] | 140000 N |
| I.D. | 85 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Weight | 4.145 LB |
| EAN or UPC | 29176033483 |

