- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 140000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 85 mm |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| O.D. | 150 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 120000 N |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Weight | 4.145 LB |
| EAN or UPC | 29176033483 |

