- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 90 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 178000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Dynamic Load Rating | 152000 N |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 160 mm |
| Weight | 5.124 LB |
| EAN or UPC | 29176069000 |

