- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Removable Inner Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Dynamic Load Rating | 152000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 160 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Inner Ring – Straight |
| I.D. | 90 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 178000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 5.124 LB |
| EAN or UPC | 29176069000 |

